Za lyžováním do Jeseníků

Velké Losiny - ski areál Kouty

Velké Losiny – ski areál Kouty

Vydejte se za skvělým lyžováním do Jeseníků, jednoho z našich nejkrásnějších pohoří. V Jeseníkách se nachází mnoho známých lyžařských středisek, kde můžete strávit svoji zimní dovolenou. Vynikající lyžařské podmínky najdete například v okolí Velkých Losin.

Nedaleko Velkých Losin najdete jeden z největších a nejznámějších lyžařských středisek na Moravě, areál Kouty. Dalším oblíbených areálem je Klepáčov nacházející u Sobotína. Asi nejznámějším lyžařských areálem, ve kterém si užijete skutečně lyžování, je ale skiareál Červenohorské sedlo v Bělé pod Pradědem. Zalyžovat si můžete také v Loučné nad Desnou, kde se nachází oblíbený Ski areál Kareš nebo Šindelná. K dalším lyžařských střediskům patří také areál Přemyslov a Kocián.

Na své si v okolí Velkých Losin přijdou také běžkaři. Množství běžeckých tras najdete například v Červenohorském sedle, kde díky výhodné poloze lze vykonávat tento sport od poloviny prosince až do konce března.

Wellness pobyty ve Velkých Losinách

Velké Losiny - wellness

Velké Losiny – wellness

Užijte si jedinečný wellness pobyt v kouzelných termálních lázních Velké Losiny. Během týdenního pobytu na vás čeká množství wellness procedur, během kterých si pořádně odpočinete a načerpáte novou energii.

Velké Losiny jsou známým lázeňským střediskem, který svým návštěvníkům nabízí kromě lázeňských pobytů také možnost strávit ve zdejších zařízeních také úžasný týdenní wellness pobyt, díky kterému posílíte nejen své tělo, ale také svou mysl. Výhodou Velkých Losin je i to, že v zimním období se můžete vydat z lyží rovnou do termálních bazénů, kde vás prohřeje sirná voda o teplotě 36°C.

Wellness balíčky, které termální lázně Velké Losiny nabízejí, jsou dvojího typu. Vybrat si můžete balíček, kde jsou předem stanovené wellness procedury, nebo zvolit druhou možnost, a jednotlivé procedury si vybrat sami. Kromě týdenních pobytů nabízí lázně Velké Losiny také velmi oblíbené víkendové wellness pobyty.

Na kole po Jeseníkách

Velké Losiny - výlet na kole

Velké Losiny – výlet na kole

Pokud patříte mezi příznivce cyklistiky a rádi s rodinou nebo s přáteli vyrážíte na kole do přírody, co takhle vyrazit na Jesenicko? Tady na vás kromě několika cyklostezek čekají také mnohé významné kulturní a architektonické památky, překrásná příroda a jistě také velmi oceníte možnost se po celodenních projížďkách na kole vykoupat v blahodárných termálních sirnatých lázních.

Velké množství cyklostezek najdete v blízkosti lázeňského města Velké Losiny. Vyrazit tak můžete například do 12,5 km vzdáleného města Šumperk nebo 6 km vzdáleného Rapotína, kde se nachází například Skanzenmuzeum nebo Zoo park. Na kole se můžete také vydat do Loučné nad Desnou, Žárové nebo do Sobotína. Nejznámější je ovšem losinská Čarodějnická cyklostezka, která vás provede po místech spjatých s čarodějnickými procesy, které se zde odehrávaly v 17. století. Trasu této naučné stezky doprovází logo čarodějnice na kole.

Lázeňské pobyty v Jeseníkách

Velké Losiny - lázeňství

Velké Losiny – lázeňství

Jeseníky patří díky svým klimatickým podmínkám a blahodárným minerálním pramenům k známým lázeňským oblastem. Významných lázeňských center je zde hned několik, patří k nim lázně v Jeseníku, Lipové, Karlově Studánce nebo ve Velkých Losinách.

Nejstaršími a nejznámějšími moravskými lázněmi jsou termální lázně Velké Losiny nacházející se asi 10 km od města Šumperk. Termální prameny vyvěrající ve Velkých Losinách mají léčivé účinky na pohybový aparát, nervovou soustavu i na různé kožní nemoci. K základním léčebným procedurám praktikovaným v těchto lázních patří masáže, koupele v sirné vodě, fyzioterapie, akupunktura a mnohé další. Jedinečné jsou tyto lázně i tím, že jako jediné v republice jsou zdejší bazény napájeny termálními prameny.

Areál lázní Velké Losiny tvoří šest lázeňských pavilonů, z nich nejvýznamnější je lázeňský hotel Eliška, vila Gazárka, vila knížecí, sanatorium Šárka a lázeňský dům Chaloupka určený pro dětské návštěvníky lázní.

Pěší turistika v Jeseníkách

Velké Losiny - Sobotín

Velké Losiny – Sobotín

Pro všechny milovníky pěší turistiky představují Jeseníky na severu Moravy skutečný ráj na zemi. V létě se můžete pohybovat po stovkách dobře značených tras, které jsou z části určeny pro pěší turistiku a z části pro cykloturistiku. Během toulání se krajinou se můžete kochat krásnými přírodními scenériemi nebo zamířit k historickým, kulturním nebo technickým památkách, který je v okolí velké množství.

Jednou z nejkrásnějších oblastí je okolí významného lázeňského města Velké Losiny, kde se nachází množství naučných stezek. U kostela sv. Jana Křtitele například začíná známá naučná stezka Velkých Losin, která se dělí na dvě části, první končí v Mašíkově, druhá v Bukovicích. Výlet si můžete udělat také po 10 km dlouhé naučné stezce Petrovské studánky. Na trase Sobotín-Maršíkov se pak nachází se pak nachází také mineralogická stezka, na které můžete vidět vytěžené hromady hornin.

Dovolená v Jeseníkách

Velké Losiny - zámecké nádvoří

Velké Losiny – zámecké nádvoří

Pohoří Jeseníky, nacházející se v severní části Moravy, patří mezi nejnavštěvovanější oblasti České republiky. Jeseníky jsou skutečným rájem nejen turistů, ale také lyžařů a milovníků historických i kulturních památek. Během vaší dovolené v Jeseníkách se tak určitě nudit nebudete.

Jednou z nejkrásnějších oblastí v Jeseníkách je podhůří Hrubého Jeseníku, kde se nachází známé lázeňské město Velké Losiny. Kromě lázní nabízející různé lázeňské a wellness procedury, jsou Velké Losiny také ideálním místem pro různé sportovní aktivity. V zimě si můžete užívat v nedalekých lyžařských střediscích, v létě zas můžete vyrazit poznávat místní krajinu jak pěšky po naučných stezkách, tak i na kole po cyklotrasách. Velké Losiny jsou také známé svými historickými památkami, kam patří především losinský zámek nebo ruční papírna. Z technických památek je nejvýznamnější přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně.